מפיק מוזיקלי

תפקיד המפיק המוזיקלי באולפן ההקלטות המודרני

כמעט כולנו מכירים את השיר "איך שיר נולד", אך נראה כי מעבר לדימויים היצירתיים שהציגו בו כותביו יש את הפן המקצועי שבא לידי ביטוי בליווי האישי של מפיק מוזיקלי. בעולם המודרני שיר לא נולד כך סתם, הוא צריך ליהנות מיכולתו הרחבה של איש מקצוע מנוסה, כזה שיש לו ידע רב הן בתחום הטכני של הסאונד והן בתחום המוזיקלי שמצריך הכרות רחבה וגם נשמה מוזיקלית לא קטנה. אפשר בהחלט לראות במפיק המוזיקלי של ימינו כבמאי לכל דבר. מדובר בבמאי שלוקח את החומר הכתוב ומפיח בו חיים, תוך רגישות לכל קטע מוזיקלי והעצמתו לכדי רגש אצל המאזין. כך הופכת ה"סקיצה" ל"מאסטר" מרשים, איכותי ומרגש.

יתרונות המפיק המוזיקלי

מרתק לראות כיצד מפיק מוזיקלי המתעדכן תכופות בזרמי המוזיקה השונים ומתמקצע בהיבט הטכני, הוא אדם מקצועי בעל ראייה מזוויות רבות וייחודיות. כך הוא יכול לעשות נפלאות עם כל יצירה, בצורה כזו שיוצריה בעצמם לא השכילו לזהות את הכיוונים המיוחדים שאליה היא יכולה להמריא. מפיק מוזיקלי איכותי עושה שימוש ברגישות המוזיקלית שלו לניואנסים הקטנים והופך את השיר ליצירה מלאה. הוא מתייחס למבנה השיר, לאורך שלו, למהירות שבה הוא מבוצע, לאיכות הסאונד, הנגינה ואף להיבט המסחרי של היצירה המופקת. אין ספק שמדובר בלידה מוצלחת יותר של שיר עם עתיד בעל סיכויי הצלחה גדולים. כיום באולפן ההקלטות המודרני תפקיד המפיק המוזיקלי רחב יותר  מאשר בעבר, כך שהוא חולש על תחומים רבים ומגוונים. ישנם אסכולות שונות וטכניקות עיבוד והפקה רבות ומגוונות וכל מפיק מוזיקלי בוחר את הדרך הנוחה לו והמתאימה ביותר עבור הלקוח.

הרקע שממנו מגיע המפיק המוזיקלי

חשוב לציין שיש משמעות לרקע שממנו מגיע המפיק המוזיקלי, יש המגיעים מהתחום המוזיקלי כשהם בעצמם נגנים מקצועיים, נגני אולפן וכדומה (לדוגמא: הפסנתרן/ המפיק משה לוי). יש המגיעים מתחום הסאונד (לדוגמא: המפיק לואי להב) ולהם יכולות טכניות הקשורות לסאונד הכללי ולעיצובו. בשונה מאלה, ישנם מפיקים מוזיקליים ייחודיים בעלי יכולות טכניות לצד יכולות מוזיקליות, וזאת הודות  לנגישות ללימוד העצמי של נושא טכנאות האולפן ולמוסדות לימוד רבים שקמו בארץ במהלך השנים ולהתפתחות נושא ההקלטות הביתיות והסאונד.

נקודה נוספת היא הסגנון המוזיקלי והז'אנר שבו שולט המפיק המוזיקלי. לפני שניגשים לבחור מפיק לשיר/ אלבום שלנו, יש לוודא שהמפיק המוזיקלי שאנו מחפשים מתעסק בהפקת שירים הקרובים לליבנו מבחינה סגנונית/ אומנותית  באופן יום יומי. אם כך, חשוב שתהא לנו שפה משותפת עם המפיק המוזיקלי, במטרה להביא את היצירה שלנו לכיוון שאליה היא "מכוונת" מבלי להתפשר !

נקודה חשובה ונוספת לגבי עמדת המפיק המוזיקלי אל מול הלקוח היא, שהמפיק המוזיקלי לוקח את הפרויקט ברוב המקרים רק כאשר הוא מצליח להתחבר לחומר בצורה הטובה ביותר זאת על מנת שהוא יוכל להוציא את המקסימום מהשיר ולמעשה ישנה סוג של שותפות הדדית בין היוצר לגבי המפיק, במיוחד כאשר מדובר במפיק מוזיקלי שמנגן על רוב הכלים ושולט על רוב שרשרת ההפקה.

לסיכום, המפיק המוזיקלי הוא הדמות הדומיננטית באולפן ההקלטות ובכל שלבי הפקת השיר. הוא זה שידאג שהשיר ינוגן בצורה מסוימת שנכונה ל"הלך הרוח" של השיר, יוקלט באמצעים הנכונים ויישמע באופן שהולם את שהתכוון לו היוצר. לכן עלינו לבחור בקפידה את המפיק שאיתו נבחר לעבוד.

    לקבלת פרטים נוספים צרו קשר –   לחץ כאן

לחנים l עיבודים l נגינה l הקלטות l הפקת סינגלים l הפקת אלבומים ג'ינגלים l מיקס l מאסטרינג l הפקה מוסיקלית l מוסיקה לפרסום l מוסיקה לעסקים l 054-6978151  077-5002925    nirbacharmusic@gmail.com

לשיחה לחצו כאן
רוצים לדבר ?
ניר בכר - הקלטות והפקה מוסיקלית
שלום 👋
נשמח לשוחח בווטסאפ
דילוג לתוכן